14 декабря, в День ликвидатора, в Национальном музее «Чернобыль» был представлен проект «Дзвінок у 1986». Это 50 уникальных историй из уст ликвидаторов последствий трагедии, услышать которые можно, сделав звонок со специально оборудованных телефонных будок с аутентичными аппаратами 80-х годов.
Инициатором проекта стала Елизавета Юрушева - бизнес-леди, меценат и автор проекта «Когда картины заговорят». О том, как родился этот проект, она рассказала так:
«Для мене це дуже хвилюючий проект — емоційно важкий, але правильний. Ідея його створення у мене з’явилась тоді, коли до мене підійшов мій 12-річний син, і запитав: «Мамо, а що таке «Чорнобиль»?» І тоді в моїй голові пролунав якийсь дзвіночок, сигналізуючи про те, що потрібно розповісти, що таке Чорнобиль нашим дітям, юному поколінню. Показати їм, хто наші справжні герої та почути їхню правду про ті події».
Особую поддержку проекта выразила первая леди Украины Елена Зеленская, которая нашла время посетить мероприятие и поблагодарить ликвидаторов за их мужество:
«Я пам’ятаю ті дні у квітні 1986-го року. Мені було 8 років, я навчалась в першому класі. У нас на кухні був маленький радіоприймач, який ніколи не вимикався. Я пам’ятаю ті повідомлення, які вже були по радіо, — авжеж, я не розуміла, що вони означають. Ми, діти, зрозуміли, що існує якась небезпека тільки з розмов батьків, які були надзвичайно стурбовані. Хоча вони нам казали, що нічого страшного не трапилось, за інтонацією та за виразом облич ми бачили, що вони за нас хвилюються. Цей дзвінок у минуле – насправді повідомлення нам, застереження. Щоб не забували самі, розповідали дітям. Щоб знали історії звичайних людей, які врятували світ. Я хочу подякувати ліквідаторам за їх надлюдський подвиг, за мільйони врятованих життів».
Ведущим мероприятия стал Алексей Суханов. А музыкальный подарок ликвидаторам сделала певица Tayanna. Среди тех, кто пришел лично поздравить героев проекта были Александр Скичко, Ирина Данилевская, Ирина Горовая с дочерью Натальей и сыном Андреем, Анатолий Анатолич, Ириша Блохина, Алена Лавренюк, Полина Неня, Артем Климчук, Анастасия Жолинська, Ульяна Бойко и другие.
Куратором проекта выступила заместитель гендиректора музея по научной работе Анна Королевская. Мероприятие прошло при поддержке «Благодійного фонду соціального та інноваційного розвитку» Надежды Ратке.